2017 GLIAC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Thu. 16 Northwood 12 Milligan 3 Final
  Northwood 8 Milligan 6 Final
Fri. 17 Northwood 9 Carson-Newman 13 Final
  Wayne St. (Mich.) 9 Trevecca Nazarene 5 Final - 14 innings
  Ky. Wesleyan 4 Tiffin 6 Final
  @ Millington, Tenn.
Sat. 18 Lake Erie 6 Kentucky St. 4 Final - 8 innings
  Northwood 6 Carson-Newman 2 Final
  Tiffin 1 St. Joseph's (Ind.) 2 Final
  @ Millington, Tenn.
  Wayne St. (Mich.) 0 Trevecca Nazarene 2 Final
  St. Joseph's (Ind.) 4 Tiffin 2 Final
  @ Millington, Tenn.
  Lake Erie 10 Kentucky St. 2 Final
  Wayne St. (Mich.) 7 Trevecca Nazarene 6 Final - 8 innings
  Alderson-Broaddus 5 Hillsdale 0 Final
  @ Nicolay Field - Adrian, MI
  Alderson-Broaddus 4 Hillsdale 8 Final
  @ Nicolay Field - Adrian, MI
Sun. 19 Alderson-Broaddus 15 Hillsdale 5 Final
  @ Nicolay Field - Adrian, MI
  Lake Erie 3 Kentucky St. 9 Final
  Northwood 3 Carson-Newman 5 Final
  Tiffin 0 Quincy 10 Final
  @ Millington, Tenn.
  Alderson-Broaddus 6 Hillsdale 5 Final
  @ Nicolay Field - Adrian, MI
  Lake Erie 12 Kentucky St. 9 Final
Fri. 24 Saginaw Valley   Maryville (Mo.)   12:00 PM
  Walsh   California (Pa.)   1:00 PM
  at CONSOL Energy Park
  Findlay   Cedarville   2:00 PM
  @ Florence, Ky.
  Wayne St. (Mich.)   Southern Ind.   2:00 PM
  2017 Dunn Hospitality Classic
  Saginaw Valley   Maryville (Mo.)   3:00 PM
  Walsh   California (Pa.)   4:00 PM
  at CONSOL Energy Park
  Grand Valley St.   Trevecca Nazarene   4:00 PM
  Grand Valley St.   Trevecca Nazarene   7:00 PM
Sat. 25 Wayne St. (Mich.)   St. Joseph's (Ind.)   10:30 AM
  2017 Dunn Hospitality Classic @ Evansville, Ind.
  Saginaw Valley   Maryville (Mo.)   12:00 PM
  Cedarville   Findlay   12:00 PM
  @ Florence, Ky.
  Hillsdale   Bellarmine   12:00 PM
  Alderson-Broaddus   Grand Valley St.   12:00 PM
  @ Nashville, Tenn.
  Lake Erie   UNC Pembroke   1:00 PM
  Ohio Dominican   West Liberty St.   1:00 PM
  VA Memorial Stadium - Chillicothe, Ohio @ Chillicothe, Ohio
  Cedarville   Findlay   2:30 PM
  @ Florence, Ky.
  Hillsdale   Bellarmine   2:30 PM
  Saginaw Valley   Maryville (Mo.)   3:00 PM
  Ashland   Trevecca Nazarene   3:00 PM
  Alderson-Broaddus   Grand Valley St.   3:00 PM
  @ Nashville, Tenn.
  Ohio Dominican   West Liberty St.   3:30 PM
  VA Memorial Stadium - Chillicothe, Ohio @ Chillicothe, Ohio
  Lake Erie   UNC Pembroke   4:00 PM
  Ashland   Trevecca Nazarene   5:30 PM
Sun. 26 Tiffin   Virginia-Wise   10:30 AM
  @ Winter Haven, Florida
  Ashland   Alderson-Broaddus   11:00 AM
  @ Nashville, Tenn.
  Wayne St. (Mich.)   Indianapolis   11:30 AM
  2017 Dunn Hospitality Classic @ Evansville, Ind.
  Ohio Dominican   West Liberty St.   12:00 PM
  VA Memorial Stadium - Chillicothe, Ohio @ Chillicothe, Ohio
  Lake Erie   UNC Pembroke   12:00 PM
  Hillsdale   Bellarmine   12:00 PM
  Alderson-Broaddus   Ashland   1:30 PM
  @ Nashville, Tenn.
  Tiffin   Ky. Wesleyan   2:30 PM
  @ Winter Haven, Florida
Mon. 27 Tiffin   Wheeling Jesuit   12:00 PM
  @ Winter Haven, Florida
  Tiffin   Wheeling Jesuit   2:00 PM
  @ Winter Haven, Florida
  Lake Erie   Mount Olive   3:00 PM
Tue. 28 Tiffin   Gannon   TBA
  @ Winter Haven, Florida
 
March
Thu. 2 Northwood   Wheeling Jesuit   11:00 AM
  Lake Myrtle Main Field @ Auburndale, Fla.
  Tiffin   Gannon   11:45 AM
  @ Winter Haven, Florida
  Tiffin   Gannon   1:45 PM
  @ Winter Haven, Florida
  Wheeling Jesuit   Northwood   2:00 PM
  Lake Myrtle Main Field @ Auburndale, Fla.
Fri. 3 Tiffin   Wheeling Jesuit   TBA
  @ Winter Haven, Florida
  Gannon   Northwood   10:30 AM
  Lake Myrtle #5 @ Auburndale, Fla.
  Ashland   Ky. Wesleyan   11:00 AM
  Russ Matt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Northwood   Gannon   1:30 PM
  Lake Myrtle #5 @ Auburndale, Fla.
  Saginaw Valley   Carson-Newman   2:00 PM
  Mercyhurst   Ohio Dominican   3:00 PM
  Mo.-St. Louis   Wayne St. (Mich.)   4:30 PM
  2017 Perfect Game Tournament @ Cartersville, Ga.
  Wayne St. (Mich.)   Ill.-Springfield   7:00 PM
  2017 Perfect Game Tournament @ Cartersville, Ga.
Sat. 4 Northwood   Chestnut Hill   11:00 AM
  Lawnwood Sports Complex @ Fort Pierce, Fla.
  Hillsdale   McKendree   12:00 PM
  Saginaw Valley   Carson-Newman   12:00 PM
  Lake Erie   Concord   1:00 PM
  Ashland   Minn. St. Mankato   2:30 PM
  Russ Matt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Walsh   Florida Tech   2:30 PM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Field #7
  Hillsdale   McKendree   2:30 PM
  Saginaw Valley   Carson-Newman   3:00 PM
  Lake Erie   Concord   4:00 PM
  Ill.-Springfield   Wayne St. (Mich.)   6:00 PM
  2017 Perfect Game Tournament @ Cartersville, Ga.
Sun. 5 Barry   Findlay   9:00 AM
  @ Winter Haven, Fla.
  Walsh   Mary   9:30 AM
  2017 RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Main Field
  Lake Erie   Concord   11:00 AM
  Findlay   Barry   12:00 PM
  @ Winter Haven, Fla.
  Hillsdale   McKendree   12:00 PM
  Northwood   St. Joseph's (Ind.)   12:30 PM
  Lake Myrtle #1 @ Auburndale, Fla.
  Wayne St. (Mich.)   Ill.-Springfield   12:30 PM
  2017 Perfect Game Tournament @ Cartersville, Ga.
  Saginaw Valley   Carson-Newman   1:00 PM
  Urbana   Ohio Dominican   1:00 PM
  Hillsdale   McKendree   2:30 PM
  Ashland   Minn. St. Mankato   3:15 PM
  Russ Matt Invitational @ Auburndale, Fla.
Mon. 6 West Va. Wesleyan   Findlay   9:15 AM
  Spring Break Trip @ Winter Haven, Fla.
  West Va. Wesleyan   Findlay   12:15 PM
  Spring Break Trip @ Winter Haven, Fla.
  Ashland   Mary   2:30 PM
  Russ Matt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Walsh   Minn. Duluth   3:00 PM
  2017 RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Field #4
  Northwood   Saint Leo   4:00 PM
Tue. 7 Lewis   Northwood   9:30 AM
  Lake Myrtle #4 @ Auburndale, Fla.
  Minn. St. Mankato   Grand Valley St.   9:30 AM
  @ Orlando, Florida
  St. Joseph's (Ind.)   Grand Valley St.   1:00 PM
  Saginaw Valley   Augusta   2:00 PM
  Ashland   Minn. Duluth   2:30 PM
  Russ Matt Invitational @ Lakeland, Fla.
  Walsh   Notre Dame (Ohio)   2:30 PM
  2017 RussMatt Central Florida Invitational @ Chain of Lakes Park Field #1
  Saginaw Valley   Shorter   6:00 PM
  Lake Olmstead Stadium
Wed. 8 Notre Dame (Ohio)   Findlay   9:00 AM
  @ Winter Haven, Fla.
  Ashland   West Va. Wesleyan   9:30 AM
  Russ Matt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Saginaw Valley   Shorter   2:00 PM
  Lake Olmstead Stadium
  Walsh   Minn. St. Mankato   3:15 PM
  2017 RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Field #3
  Minn. Duluth   Grand Valley St.   9:45 PM
  @ Orlando, Florida
Thu. 9 Walsh   Minn. Duluth   9:00 AM
  2017 RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Field #5
  Findlay   Lewis   1:00 PM
  Henley Field @ Winter Haven, Fla.
  Lewis   Findlay   4:00 PM
  Henley Field @ Winter Haven, Fla.
  Ashland   St. Joseph's (Ind.)   4:00 PM
  Russ Matt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Notre Dame (Ohio)   Grand Valley St.   4:00 PM
  @ Orlando, Florida
Fri. 10 Northwood   Chestnut Hill   11:30 AM
  Lawnwood Sports Complex @ Fort Pierce, Fla.
  St. Joseph's (Ind.)   Findlay   12:00 PM
  @ Lakeland, Fla.
  Ashland   Judson (IL)   12:45 PM
  Russ Matt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Saginaw Valley   Ky. Wesleyan   1:00 PM
  Walsh   Rochester (Mich.)   2:30 PM
  2017 RussMatt Central Florida Invitational @ Chain of Lakes Park Field #3
  West Va. Wesleyan   Northwood   3:00 PM
  Spring Break Trip @ Fort Pierce, Fla.
  Grand Valley St.   Lewis   3:30 PM
  @ Orlando, Florida
  Saginaw Valley   Ky. Wesleyan   4:00 PM
Sat. 11 Ohio Dominican   Notre Dame (Ohio)   9:15 AM
  Russ Matt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Northwood   Seton Hill (Pa.)   9:30 AM
  Henley Field @ Lakeland, Fla.
  Hillsdale   Davis & Elkins   12:00 PM
  Ohio Dominican   Notre Dame (Ohio)   12:15 PM
  Russ Matt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Seton Hill (Pa.)   Northwood   12:30 PM
  Henley Field @ Lakeland, Fla.
  Walsh   Lewis   12:30 PM
  2017 RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Field #8
  Tiffin   Bellarmine   1:00 PM
  Saginaw Valley   Ky. Wesleyan   1:00 PM
  Hillsdale   Davis & Elkins   2:30 PM
  Ashland   West Chester   3:30 PM
  Russ Matt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Saginaw Valley   Ky. Wesleyan   4:00 PM
Sun. 12 Hillsdale   Davis & Elkins   12:00 PM
  Tiffin   Bellarmine   12:00 PM
  Northwood   Ashland   1:00 PM
  Russ Matt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Hillsdale   Davis & Elkins   2:30 PM
  Seton Hill (Pa.)   Grand Valley St.   2:45 PM
  @ Orlando, Florida
  Ohio Dominican   Pace   3:30 PM
  Russ Matt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Seton Hill (Pa.)   Grand Valley St.   4:45 PM
  @ Orlando, Florida
  West Chester   Wayne St. (Mich.)   5:00 PM
  2017 RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park Field #5)
Mon. 13 West Chester   Grand Valley St.   11:30 AM
  @ Orlando, Florida
  Pace   Wayne St. (Mich.)   3:00 PM
  2017 RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park Field #4)
  Pace   Wayne St. (Mich.)   5:30 PM
  2017 RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park Field #4)
  Ohio Dominican   Fla. Southern   6:00 PM
  Lakeland, FL
Tue. 14 Grand Valley St.   Pace   TBA
  @ Winter Haven, FL
  Ohio Dominican   Seton Hill (Pa.)   12:45 PM
  Russ Matt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Findlay   Bowling Green   3:05 PM
Wed. 15 Wayne St. (Mich.)   West Chester   10:00 AM
  2017 RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park Field #1)
  Lake Erie   Charleston (W.V.)   1:00 PM
  Ohio Dominican   Pace   2:30 PM
  @ Russ Matt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Tiffin   Malone   3:00 PM
  Cedarville   Findlay   3:05 PM
  Hillsdale   Siena Heights   4:00 PM
  Lake Erie   Charleston (W.V.)   4:00 PM
Thu. 16 Ohio Dominican   Seton Hill (Pa.)   12:30 PM
  @ Russ Matt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Ashland   West Liberty St.   1:00 PM
  @ Washington, Pa.
  Seton Hill (Pa.)   Wayne St. (Mich.)   4:00 PM
  2017 RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park Field #8)
Fri. 17 Ohio Dominican   Mansfield   1:00 PM
  Russ Matt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Saginaw Valley   Lincoln Memorial   4:00 PM
Sat. 18 Wayne St. (Mich.)   Ohio Dominican   10:00 AM
  2017 RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park Main Field)
  Grand Valley St.   Wis.-Parkside   12:00 PM
  @ Westfield, Ind.
  Wayne St. (Mich.)   Ohio Dominican   12:30 PM
  2017 RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park Main Field)
  Saginaw Valley   Lincoln Memorial   1:00 PM
  Ashland   Findlay   1:00 PM
  Lake Erie   Walsh   1:00 PM
  Hillsdale   Tiffin   1:00 PM
  Grand Valley St.   Wis.-Parkside   2:00 PM
  @ Westfield, Ind.
  Ashland   Findlay   3:30 PM
  Hillsdale   Tiffin   3:30 PM
  Lake Erie   Walsh   4:00 PM
  Saginaw Valley   Lincoln Memorial   4:00 PM
Sun. 19 Hillsdale   Tiffin   12:00 PM
  Grand Valley St.   Wis.-Parkside   12:00 PM
  @ Westfield, Ind.
  Lake Erie   Walsh   1:00 PM
  Ashland   Findlay   1:00 PM
  Hillsdale   Tiffin   2:30 PM
  Ashland   Findlay   3:30 PM
  Lake Erie   Walsh   4:00 PM
Wed. 22 Ohio Dominican   Indianapolis   1:00 PM
  Ohio Dominican   Indianapolis   3:30 PM
  Findlay   Urbana   4:00 PM
  Siena Heights   Hillsdale   4:00 PM
Sat. 25 Findlay   Lake Erie   1:00 PM
  Hillsdale   Ashland   1:00 PM
  Northwood   Tiffin   1:00 PM
  Grand Valley St.   Walsh   1:00 PM
  Saginaw Valley   Ohio Dominican   1:00 PM
  Findlay   Lake Erie   3:00 PM
  Hillsdale   Ashland   3:30 PM
  Northwood   Tiffin   4:00 PM
  Grand Valley St.   Walsh   4:00 PM
  Saginaw Valley   Ohio Dominican   4:00 PM
Sun. 26 Northwood   Tiffin   12:00 PM
  Findlay   Lake Erie   12:00 PM
  Grand Valley St.   Walsh   12:00 PM
  Saginaw Valley   Ohio Dominican   12:00 PM
  Hillsdale   Ashland   1:00 PM
  Saginaw Valley   Ohio Dominican   3:00 PM
  Findlay   Lake Erie   3:00 PM
  Grand Valley St.   Walsh   3:00 PM
  Northwood   Tiffin   3:00 PM
  Hillsdale   Ashland   3:30 PM
Wed. 29 California (Pa.)   Lake Erie   1:00 PM
  Wayne St. (Mich.)   St. Joseph's (Ind.)   1:00 PM
  Malone   Walsh   2:00 PM
  Ashland   Cedarville   3:00 PM
  Tiffin   Indianapolis   3:00 PM
  Wayne St. (Mich.)   St. Joseph's (Ind.)   3:30 PM
  California (Pa.)   Lake Erie   4:00 PM
  Malone   Walsh   5:00 PM
 
April
Sat. 1 Walsh   Ashland   1:00 PM
  Findlay   Wayne St. (Mich.)   1:00 PM
  Northwood   Hillsdale   1:00 PM
  Saginaw Valley   Lake Erie   1:00 PM
  Tiffin   Grand Valley St.   1:00 PM
  Tiffin   Grand Valley St.   3:00 PM
  Northwood   Hillsdale   3:30 PM
  Walsh   Ashland   3:30 PM
  Saginaw Valley   Lake Erie   4:00 PM
  Findlay   Wayne St. (Mich.)   4:00 PM
Sun. 2 Saginaw Valley   Lake Erie   12:00 PM
  Northwood   Hillsdale   12:00 PM
  Tiffin   Grand Valley St.   12:00 PM
  Wayne St. (Mich.)   Findlay   1:00 PM
  Walsh   Ashland   1:00 PM
  Tiffin   Grand Valley St.   2:00 PM
  Northwood   Hillsdale   2:30 PM
  Saginaw Valley   Lake Erie   3:00 PM
  Walsh   Ashland   3:30 PM
  Wayne St. (Mich.)   Findlay   4:00 PM
Wed. 5 Wayne St. (Mich.)   Ohio Dominican   1:00 PM
  Walsh   Malone   2:00 PM
  Cedarville   Tiffin   3:00 PM
  Wayne St. (Mich.)   Ohio Dominican   3:30 PM
  Walsh   Malone   5:00 PM
Thu. 6 West Liberty St.   Ashland   3:00 PM
Fri. 7 Walsh   Cedarville   4:00 PM
Sat. 8 Walsh   Cedarville   12:00 PM
  Ohio Dominican   Grand Valley St.   1:00 PM
  Tiffin   Saginaw Valley   1:00 PM
  Ashland   Wayne St. (Mich.)   1:00 PM
  Findlay   Hillsdale   1:00 PM
  Lake Erie   Northwood   1:00 PM
  Findlay   Hillsdale   2:30 PM
  Ashland   Wayne St. (Mich.)   3:30 PM
  Ohio Dominican   Grand Valley St.   3:30 PM
  Lake Erie   Northwood   4:00 PM
  Tiffin   Saginaw Valley   4:00 PM
Sun. 9 Tiffin   Saginaw Valley   12:00 PM
  Ohio Dominican   Grand Valley St.   12:00 PM
  Ashland   Wayne St. (Mich.)   12:00 PM
  Findlay   Hillsdale   12:00 PM
  Lake Erie   Northwood   12:00 PM
  Ohio Dominican   Grand Valley St.   2:30 PM
  Findlay   Hillsdale   2:30 PM
  Ashland   Wayne St. (Mich.)   2:30 PM
  Lake Erie   Northwood   3:00 PM
  Tiffin   Saginaw Valley   3:00 PM
Tue. 11 Lake Erie   Gannon   2:00 PM
Wed. 12 Ashland   Grand Valley St.   1:00 PM
  Ohio Dominican   Walsh   1:00 PM
  Hillsdale   Wayne St. (Mich.)   2:00 PM
  Northwood   Saginaw Valley   2:00 PM
  Tiffin   Lake Erie   2:00 PM
  Ashland   Grand Valley St.   3:30 PM
  Ohio Dominican   Walsh   4:00 PM
  Hillsdale   Wayne St. (Mich.)   4:30 PM
  Tiffin   Lake Erie   5:00 PM
  Northwood   Saginaw Valley   5:00 PM
Fri. 14 Walsh   Findlay   1:00 PM
  Grand Valley St.   Lake Erie   1:00 PM
  Northwood   Wayne St. (Mich.)   1:00 PM
  Saginaw Valley   Hillsdale   2:00 PM
  Walsh   Findlay   4:00 PM
  Grand Valley St.   Lake Erie   4:00 PM
  Northwood   Wayne St. (Mich.)   4:00 PM
  Saginaw Valley   Hillsdale   4:30 PM
Sat. 15 Grand Valley St.   Lake Erie   12:00 PM
  Northwood   Wayne St. (Mich.)   12:00 PM
  Findlay   Walsh   1:00 PM
  Ohio Dominican   Ashland   1:00 PM
  Saginaw Valley   Hillsdale   1:00 PM
  Northwood   Wayne St. (Mich.)   3:00 PM
  Grand Valley St.   Lake Erie   3:00 PM
  Saginaw Valley   Hillsdale   3:30 PM
  Ohio Dominican   Ashland   3:30 PM
  Findlay   Walsh   4:00 PM
Mon. 17 Ohio Dominican   Ashland   1:00 PM
  Ohio Dominican   Ashland   3:30 PM
Tue. 18 Mercyhurst   Lake Erie   2:00 PM
Wed. 19 Walsh   Ohio Dominican   1:00 PM
  Grand Valley St.   Ashland   1:00 PM
  Wayne St. (Mich.)   Hillsdale   2:00 PM
  Northwood   Saginaw Valley   2:00 PM
  Lake Erie   Tiffin   2:00 PM
  Grand Valley St.   Ashland   3:30 PM
  Walsh   Ohio Dominican   4:00 PM
  Wayne St. (Mich.)   Hillsdale   5:00 PM
  Lake Erie   Tiffin   5:00 PM
  Northwood   Saginaw Valley   5:00 PM
Sat. 22 Walsh   Northwood   1:00 PM
  Findlay   Ohio Dominican   1:00 PM
  Grand Valley St.   Hillsdale   1:00 PM
  Wayne St. (Mich.)   Saginaw Valley   1:00 PM
  Ashland   Tiffin   1:00 PM
  Ashland   Tiffin   3:30 PM
  Grand Valley St.   Hillsdale   3:30 PM
  Findlay   Ohio Dominican   3:30 PM
  Wayne St. (Mich.)   Saginaw Valley   4:00 PM
  Walsh   Northwood   4:00 PM
Sun. 23 Wayne St. (Mich.)   Saginaw Valley   12:00 PM
  Walsh   Northwood   12:00 PM
  Findlay   Ohio Dominican   12:00 PM
  Hillsdale   Grand Valley St.   1:00 PM
  Ashland   Tiffin   1:00 PM
  Findlay   Ohio Dominican   2:30 PM
  Wayne St. (Mich.)   Saginaw Valley   3:00 PM
  Walsh   Northwood   3:00 PM
  Hillsdale   Grand Valley St.   3:30 PM
  Ashland   Tiffin   3:30 PM
Tue. 25 Lake Erie   Mercyhurst   2:00 PM
Wed. 26 Ohio Dominican   Malone   1:00 PM
  Indianapolis   Tiffin   2:30 PM
  Cedarville   Ashland   3:00 PM
  Ohio Dominican   Malone   3:30 PM
  Urbana   Findlay   4:00 PM
Fri. 28 Walsh   Saginaw Valley   1:00 PM
  Walsh   Saginaw Valley   4:00 PM
Sat. 29 Walsh   Saginaw Valley   12:00 PM
  Ohio Dominican